Tribotechnické listy

 

 

Diagnostika a údržba

 1 2 3 4 5 6 7 8 9 >  Posledná

Čistiace utierky v systéme viacnásobného použitia: Koncept úspechu

TriboTechnika 1/2019

Pred viac ako 100 rokmi založil obchodník Hermann Gebauer tkáčsku dielňu „Mechanische Weberei Altstadt GmbH" v Ostritz-Altstadte pri Görlitzi, Sasko, s 20 zamestnancami. Zakladateľ firmy ponúkal úplne nové služby: MEWA vyrábala čistiace utierky na čistenie strojov a zariadení. „Utkať textílie, potom ich oprať a v prípade opotrebovania vymeniť", toto bola servisná koncepcia mladej spoločnosti. Dnes sa stretnete s týmto princípom viacnásobného použitia takmer všade, čistiace utierky používajú medzičasom už spoločnosti v 21 krajinách.

Viac informácií

„Detroit“ v srdci Európy

TriboTechnika 6/2018

Snáď neexistuje výrobné odvetvie, ktoré by doznalo takého búrlivého vývoja ako výroba automobilov. Vďaka Henry Fordovi sa postupne na celom svete prešlo od ručnej k automatickej produkcii áut vo výrobných linkách., čím sa zlacnila a štandardizovala výroba. Automobilový priemysel je dnes v mnohých vyspelých krajinách najdôležitejším priemyselným odvetvím. Podobne je tomu aj na Slovensku, ktoré už niekoľko rokov dominuje svetovému rebríčku v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. Nie nadarmo si vyslúžilo prirovnanie ako „Detroit Európy".

Viac informácií

Motorové oleje pre nové automobily

TriboTechnika 6/2018

V motoristickej praxi pri výbere automobilových motorových olejov platia medzinárodné klasifikačné hodnotenia, sústavy podľa ktorých môžeme charakterizovať každý druh automobilového motorového, resp. aj prevodového oleja.

Viac informácií

Čím se pančují produkty na česko-slovenkém trhu? Vzduchem, vodou i nečistotami.

Počasí nám teprve nedávno ukázalo svůj letní extrém, přesto je nutné již nyní se připravit na jeho druhou stránku - mráz. Na to jak se v zimě vyhnout některým klamavým chladicím kapalinám na českém i slovenském trhu nás opět připraví článek z firmy CLASSIC Oil. Od autora, který nás před rokem obdobně varoval před mýty a matením v oblasti chlazení automobilů.

Viac informácií

Multitex: Super absorpčná sila vo formáte uteráka

TriboTechnika 6/2018

Pri opravách a údržbe v remeselnej a priemyselnej oblasti pracovníci denne bojujú s kvapkajúcimi kvapalinami ako sú oleje, farby a mazivá, ktoré znečisťujú pracovisko. S absorpčnou rohožou MULTITEX® ponúka textilný poskytovateľ služieb MEWA jednoduché a efektívne riešenie na udržanie čistého pracoviska a ochranu pracovníkov. Pomocou „vane na zachytenie oleja" vo formáte uteráka optimálne ochránite stroje, pracovisko a podlahu pred znečistením a nebezpečnými kvapalinami.

Viac informácií

Potravinárske mazivá

TriboTechnika 4/2018

Z histórie vieme, že vo výrobe a technológii potravinárskych výrobkov a nápojov sa používali najmä ropné mazivá, napr. biele ropné oleje k mazaniu strojov a zariadení. V roku 1960 vláda USA požiadala USDA (United States Department of Agriculture) a FDA (Food and Drug Administration), aby vyvinuli a preskúmali vhodné látky pre použitie v mäsnom a hydinárskom priemysle. Zoznam, ktorý bol vypracovaný sa postupne rozširoval a dosiahol viac ako 100 výrobkov a tak predstavoval veľké množstvo syntetických základových olejov a široký rozsah prísad.

Viac informácií

Zkušenosti z provozu motorových a převodových olejů nákladních vozidel

TriboTechnika 4/2018

Doprava užitkovými vozidly představuje v současné době stále významnou část z celkového množství přepravovaného zboží. Zejména kamionová přeprava představuje intenzivní přesun dopravovaných produktů právě pomocí užitkových vozidel

Viac informácií

Meniče jednosmerného napätia na DIN lištu.

TriboTechnika 4/2018

Svetový líder v oblasti napájacích zdrojov, spoločnosť MEAN WELL, uvádza na trh novú sériu DC/DC meničov série DDR. Tieto meniče sa dodávajú vo výkonových radách 15W, 30W, 60W a 120W. Meniče jednosmerného napätia série DDR sú pasívne chladené a majú široký rozsah pracovných teplôt a to od -40℃ do +85℃. Ich elektrická bezpečnosť je v zhode s nariadením IEC 62368-1 a ich elektrická pevnosť je 4kV vstup/výstup.
Elektromagnetickú kompatibilitu majú v zhode s normami EN61000-3-3, EN61000-4-2,3,4,5,6,8, EN55032 trieda B.

Viac informácií

Systematická a prediktivní údržba v soustavách stlačeného vzduchu – výměna filtračních elementů, aktivního uhlí, sušících prostředků, katalytického materiálu atd v soustavách stlačeného vzduchu; zjišťování úniků

TriboTechnika 4/2018

Stlačený vzduch je nejdražším energetickým médiem používaným v průmyslu. V Evropě je průměrná cena vyrobeného 1m3 vzduchu o tlaku 7 bar(g) cca 0,5 Kč (elektrická energie + údržba + prvotní investice). Aby soustava stlačeného vzduchu dodávala pro technologii vzduch v potřebné kvalitě  definované normou ISO 8573-1, je nutno vyrobený vzduch náležitě upravit. To znamená odfiltrovat nečistoty, vysušit ho a zbavit oleje.

Viac informácií

Diagnostika provozních náplní pro automobily

TriboTechnika 3/2018

Tribotechnická diagnostika je jednou z metod bezdemontážní technické diagnostiky využívající maziva jako media pro získání informací o dějích a mechanických změnách v technických systémech, u nichž jsou maziva aplikována. Jejím posláním je zjišťovat, vyhodnocovat a oznamovat výskyt cizích látek v mazivu, a to jak z hlediska kvantitativního, tak i kvalitativního. Vhodná interpretace výsledků z provedených zkoušek umožňuje nejen včasně upozornit na příznaky vznikající poruchy, ale v řadě případů umožní i lokalizaci místa vzniku mechanické závady.

Viac informácií

Tribotechnika_1_2019

TriboTechnika1_2019 by on Scribd