Tribotechnické listy

 

 

Voda v oleji

Otázka

Máme vstrekovací lis s náplňou 2 200 litrov hydraulického oleja HM 46. Laboratórny rozbor preukázal obsah vody 1 020 mg/kg. Pýtali sme sa svojho dodávateľa oleja, ako postupovať. Obratom nám povedal, že musíme olej vymeniť. Existuje iný spôsob? Je skutočne nutné olej meniť? Výmena oleja je spojená s odstávkou stroja, ktorá nie je pre našu výrobu akceptovateľná z dôvodu plnenia veľkej zákazky pre automobilový priemysel.

 

1

Odpoveď
Podľa našich dlhodobých skúseností nie je výmena oleja nutná. Efektívnejšie je vodu z oleja odstrániť priamo za prevádzky stroja. Vysoký obsah vody v oleji má svoje typické, bohužiaľ vždy negatívne prejavy. Pomalšie cyklovanie stroja, vyššiu zmätkovitosť (najmä pri rozjazde), vyššia prevádzková teplota, stik-slips efekt (trhavý pohyb), ktorý má veľký vplyv na kvalitu výroby. Pri technológii vstrekovania plastov a obdobných moderných
technológiách je veľmi dôležité sledovať celkový stav oleja. Jedným z dôležitých parametrov je i obsah vody, ktorý by nemal byť za prevádzkových podmienok vyšší než 100 mg/kg (100 ppm, 0,01%). To je hodnota, kedy je obsah vody nízky a voda nemôže olej poškodzovať. Je vhodné trendovať laboratórne výsledky a sledovať tak koncentráciu vody dlhodobo a porovnávať ju so stavom stroja a so stavom kvality výroby.

 

1

 

Firma, KLEENTEK s. r. o., má k dispozícii špecializované prístroje - dehydrátory (DH), ktoré dokážu odstrániť vodu bez prerušenia výroby, bez nutnej výmeny oleja, teda za plnej prevádzky vstrekovacieho lisu. Prístroje DH sú prevádzkovo nenáročné, pripoja sa svojimi hadicami sanie/výtlak do nádrže. Pracujú nepretržite, zachytávajú ako vodu voľnú, tak aj chemicky v oleji viazanú. „Sušia" olej, ktorý je potom schopný absorbovať vodu z celého rozsiahleho olejového systému stroja Voda je nevratne absorbovaná prístrojom DH. Také odstraňovanie vody je veľmi jemné ako pre olej, tak aj stroj.

 

Ing. Milan Baranec
KLEENTEK SLOVAKIA, s. r. o.
www.kleentek.eu

 

 

 

 

 


Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
8 + 8 =
Odoslanie formulára

TriboTechnika 4/2019

TriboTechnika_4_2019 by TechPark Vydavatelstvo on Scribd