Tribotechnické listy

 

 

Milí priatelia,

stáva sa už pomaly tradíciou, že nás oslovujú diplomanti a doktorandi z rôznych vysokých škôl resp. univerzít s prosbou o radu alebo pomoc pri vypracovaní ich záverečných prác. Radi pomôžeme, či už priamo z redakcie alebo odkazom na patričnú literatúru alebo na autora, ktorý u nás na danú tému uverejnil nejaký príspevok. Snáď sa ešte nestalo, aby sme nepomohli. Zarážajúce je však pritom, že sa niekedy jedná o triviálne problémy, ktoré by mal už takmer absolvent VŠ poznať z prednášok alebo zo štúdia literatúry. V tejto súvislosti sa natíska otázka, či sú študenti dostatočne pripravovaní na zavŕšenie svojho viacročného štúdia - záverečnú prácu. Túto otázku by mal zodpovedať niekto kompetentný, my sme sa sústredili na iný problém, ktorý s tým súvisí.
Ako je známe, jednou z najväčších súčasných spoločenských pliag, je plagiátorstvo alias krádež duševného vlastníctva. Týka sa to nielen radových študentov, ktorí  majú prirodzený sklon k opisovaniu a dalo by sa nad tým prižmúriť jedno oko, ale žiaľ, napr. aj významných politikov. Ich zberateľská vášeň akademických titulov je niekedy ozaj pozoruhodná (asi dúfajú, že tým získajú postavenie, povedal by bývalý vynikajúci český komik M. Šimek). Bolo by to v poriadku, keby ... to robili korektne a nezneužívali svoj vplyv. Nedávny prípad nemenovaného ministra, ktorý opísal takmer 80 % svojej dizertačnej práce alebo iného kleptomana dokonca v prezidentskom kresle sú dostatočným dôvodom na zamyslenie (našťastie, v oboch prípadoch museli dotyční pod tlakom rezignovať). Natíska sa otázka. Ako je to možné? Kto je za to zodpovedný, že sa takéto prípady beztrestne stavajú a nebyť všetečných novinárov, tak by sa o nich verejnosť nikdy nedozvedela.? Školy sa bránia tým, že majú vypracovaný systém verejnej kontroly, pretože každá diplomová resp. dizertačná práca musí byť prístupná na internete. Oproti minulosti je to síce pokrok, nebráni však potenciálnemu hriešnikovi opisovať z iných zdrojov. Dotknutý autor sa  o tom ani nemusí dozvedieť, takže sa nemôže voči tomu ohradiť. 

Vážení priatelia, plagiátorstvo je odsúdeniahodný spoločenský fenomén a podobne ako pri korupcii je veľmi ťažko proti tomu bojovať. Je však najvyšší čas s tým niečo robiť, aby sa náhodou nepotvrdili slová známeho komika, ktorý si na margo štúdia na istej univerzite nostalgicky povzdychol, že to boli najkrajšie dva týždne jeho života.

 


Jozef Dominik
redakcia časopisu TriboTechnika

 

 

Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
5 + 3 =
Odoslanie formulára

TriboTechnika 4/2019

TriboTechnika_4_2019 by TechPark Vydavatelstvo on Scribd