Tribotechnické listy

 

 

Tepelné upínanie nástrojov

 

V posledných rokoch sa trh postupne zapĺňa zariadeniami na tepelné upínanie obrábacích nástrojov. Dôvody na používanie týchto zariadení sa postupne menia. Nie je to už iba potreba obrábať vo väčších hĺbkach, čo iné spôsoby upínania neumožňujú vôbec, alebo iba s určitými obmedzeniami.

Jedným z hlavných dôvodov je úspora nákladov na nástroje. Tieto úspory vznikajú pevnejším a presnejším upnutím nástrojov do držiakov a tým rovnomernejším rozložením rezných síl na jednotlivé rezné hrany. Je to dôležité hlavne pri malých priemeroch nástrojov. Uplatnenie týchto zariadení je teda od nástrojárskej výroby až po hromadnú výrobu. Držiaky sú vyrobené z ocele odolávajúcej teplotám až 400 °C a garantujú štruktúru, geometriu a rozmerovú stálosť prakticky neobmedzene. Princíp upínania patrí medzi najpevnejšie, najpresnejšie a najjednoduchšie. Presnosť upnutia je rovnocenná s veľmi presnými klieštinovými upínačmi alebo hydraulickými upínačmi a bežne dosahuje 3 μm pri vyložení 3d.

 

Easyshrink 20
Každý typ výroby má svoje špecifické požiadavky na komfort ovládania, rýchlosť upínania resp. odopínania a variabilitu upínaných držiakov a nástrojov.
Seco Tools rieši tieto široké požiadavky modulárnym zariadením EASYSHRINK 20. Základom je veľmi výkonný indukčný ohrievací modul, ktorý umožňuje veľmi rýchlo a šetrne ohriať materiál držiaka. Rýchlosť indukčného ohrevu umožňuje spoľahlivo upínať a uvoľňovať stopky nástrojov zo spekaného karbidu a tiež antivibračných materiálov od priemeru 3 mm až po 32 mm, pre oceľ a rýchloreznú oceľ (HSS) od 6 mm do 32 mm. Potrebná teplota je dosiahnutá za niekoľko sekúnd. Veľkou výhodou je automatický proces ohrevu, pričom prístroj automaticky rozoznáva typ držiaka a podľa toho volí cyklus ohrevu. Automatický ohrievací cyklus je možné upraviť užívateľom, ale tiež je možná aj práca v ručnom režime.

 

seco


Ďalším je upínací a zároveň chladiaci modul v rôznych vyhotoveniach. Slúži na upínanie, odloženie a vychladenie ohriatych zostáv, čas vychladenia je 3 až 7 minút podľa vyhotovenia.
Tretím môže byť doplnkový, veľmi výkonný vodný chladiaci modul, ktorého čas vychladenia zostavy je cca 0,5 minúty. Držiaky a nástroje nie sú priamo v kontakte s chladiacou vodou, chladené sú iba chladiace krúžky.

 

Easyshring 15
V poslednom období niektoré segmenty trhu požadujú jednoduchšie, ekonomické zariadenia, avšak s vysokým výkonom ohrevu. Seco Tools sleduje požiadavky trhu a uvádza zariadenie EASYSHRINK 15 v kompaktnom dizajne.
Celé zariadenie je postavené na masívnej hliníkovej doske, ohrievací modul využíva osvedčenej technológie ako EASYSHRINK 20 a má dve miesta na dochladzovanie vzduchom.
Taktiež ako modulárny model je kompatibilné so všetkými bežnými kuželmi ISO20 až 50, HSK25 až HSK100, Seco-Capto C3 až C8, rozsah priemerov ostáva zhodný ako aj komfort automatického resp. ručného režimu. Zaujímavá je maximálna dĺžka držiaka, ktorá môže byť až 400 mm.

 

Stručné fakty:
• Kompaktné stolné vyhotovenie
• Rozsah upínaných priemerov 3 mm až 32 mm
• Kužele ISO20 až ISO50, HSK25 až HSK100, mSeco-Capto C3 až C8
• Maximálna dĺžka nástroja až 400 mm
• Automatický a ručný režim

 

 

SECO TOOLS  SK, s.r.o.

Jeruzalemská 15, 91701 Trnava

e-mail: info.sk@secotools.com

www.secotools.com/sk

 

 

Späť

Komentáre k článku | Pridať komentár

kopcík Štefan (21.02.2017)

Dobrý den
mame zaujem o pristroj na tepelne upinanie hsk 63 bez chladenia prosím cenu a môže byt aj starší
S pozdr Kopcík Š 0903127283

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
1 + 5 =
Odoslanie formulára

TriboTechnika 4/2019

TriboTechnika_4_2019 by TechPark Vydavatelstvo on Scribd