Tribotechnické listy

 

 

TriboTechnika 4/2009

 1 2 > 

Plastické mazivá

TriboTechnika 4/2009

Na začiatku mojej kariéry tribológa som sa takmer denne stretával s požiadavkam na „červenú vazelínu", či „zelený mazací tuk". Bol som už unavený z nekonečného vysvetľovania, že „vazelína" a „mazací tuk" sú v tomto prípade nesprávne zvolené technické termíny, a farba plastického maziva nemá žiadny vplyv na jeho vlastnosti, ani neexistuje dohoda medzi výrobcami o farebnom označovaní jednotlivých typov plastických mazív.

Viac informácií

Vysoko výkonný povlak

TriboTechnika 4/2009

Světová jednička v PVD povlakování firma Oerlikon Balzers Coating prezentuje v ČR nový PVD povlak s duálním uspořádáním k rychlému a bezpečnému obrábění nejtvrdší oceli.

Viac informácií

Prodlužování životnosti olejových náplní hydraulických systémů pomocí mikrofiltrace KLEENOIL

TriboTechnika 4/2009

Moderní filtrační zařízení jsou koncipována pro velice šetrné a efektivní vyčištění maziv a hydraulických olejů. Údržba agregátu a olejů pomocí těchto zařízení přináší vysoké snížení opotřebení systému a výpadků. Proces stárnutí probíhající v kapalinách se významně prodlužuje, jelikož mikrofiltrací se odstraňují z oleje mechanické nečistoty a voda.

Viac informácií

PRODUCTIVITY FLUID MANAGEMENT – zdroj úspor, zdroj zisku

TriboTechnika 4/2009

ČISTÝ OLEJ = ČISTÝ ZISK, jednoduchá definice, která umožňuje firmám jednoznačně šetřit. Snižování nákladů, zvyšování produktivity a efektivity, zvyšování kvality výroby; to vše jsou reálné možnosti ve spojení s čistým olejem. Málokdo v praxi si však tuto vazbu plně uvědomuje. Často se řeší jednotlivé, dílčí problémy strojů, například s elektronikou (změna cyklování), s ventily (zasekávání, přilepování, spálení magnetů), s chlazením (problémy s vysokou teplotou v letním období - vypínání strojů), s čerpadly (ztráta parametrů) atd.

Viac informácií

Cena za Innovative Product of the Year 2009 aj na Slovensko

TriboTechnika 4/2009

V októbri tohto roku sa v nemeckom Štutgarte uskutočnil veľtrh techniky mechanického spájania súčiastok Fastener Fair, ktorý sa každoročne striedavo poriada v Nemecku a Anglicku. Súčasťou veľtrhu bola aj súťaž Innovative Product of the Year.

Prezentácia firmy FERODOM, s.r.o.

<<< Kliknite na obrázok

 

Viac informácií

Několik příkladů z proaktivní údržby hydraulických systémů

TriboTechnika 4/2009

Stav hydraulického oleje je ovlivněn mnoha faktory, v prvé řadě typem a konstrukcí zařízení, čistotou zařízení před spuštěním, provozními podmínkami, samozřejmě kvalitou oleje a způsobem a kvalitou péče o něj. Jedním z velmi důležitých provozních ukazatelů je spolehlivost provozu, která velmi úzce souvisí s čistotou celého olejového systému. Čistota oleje však také souvisí s přítomností vzduchu a vody v oleji. Udržet olej po celou dobu jeho životnosti velmi čistý jednak tuto životnost prodlužuje, ale především pomáhá zabezpečit bezporuchový provoz celého zařízení.

Viac informácií

Ultratenké vrstvy z etanolamínu – energeticky efektívne mazacie látky bez potreby údržby

TriboTechnika 4/2009

Etanolamíny nachádzajú uplatnenie v tribológii ako antikorózne aditíva pri opracovaní kovov a ako mazacie a chladiace látky. Cieľom štúdie bolo vypracovanie experimentálne podloženej teórie mazacích vlastností etanolamínov od nano- cez mikro- až po makrooblasť.

Viac informácií

Trenie, ložiská a ich mazanie

TriboTechnika 4/2009

Strojové časti, mobilná technika, zariadenia priemyselnej výroby, poľnohospodárskej produkcie, stavebníctva, zdravotnícke prístroje a zariadenia uľahčujúce človeku život vyrobené z kovu pozostávajú z mnohých súčiastok. Pri ich vzájomnom pohybe sa dotýkajú v trecích uzloch. Ich zložitosť je rôzna - je poväčšine závislá od konštrukcie, náročnosti technologického procesu, materiálov, rýchlosti pohybu strojových častí, prostredia, makro alebo mikrotechnológie, fyzikálnych pomerov a v neposlednom rade aj od faktorov, ktoré ovplyvňuje človek.

Viac informácií

Ložisko – mazivo – tesnenie: tri časti – jeden celok

TriboTechnika 4/2009

Ložiská, mazivá a tesnenia sú často považované za tri odlišné a oddelené časti. V skutočnosti však tvoria jeden neoddeliteľný celok. Celok je iba taký spoľahlivý, ako jeho najslabšia časť. Ak ložisko nie je schopné pracovať v aplikácii pri danej záťaži, rýchlosti alebo teplote, výsledkom je jeho zlyhanie. Rovnaký výsledok môže zapríčiniť nevhodné tesnení a mazanie.

Viac informácií

TriboTechnika 4/2019

TriboTechnika_4_2019 by TechPark Vydavatelstvo on Scribd